Home / Bıyık Ekimi Yaptıranlar / Köseliğe Çözüm

Köseliğe Çözüm

Köselik sakal ve bıyığın hiç çıkmaması durumudur. Köselikte en önemli sorun kişinin erkek kimliğinin yeterince oluşamaması ve yaşını göstermemesidir. Özellikle halkla ilişkiler ile ilgili işlerde çalışan oto galerici, emlakçı gibi veya çok insanla karşı karşıya gelen öğretmenlik gibi mesleklerde etkileyiciliğin azaldığının düşünülmesi kişide özgüven eksikliğine neden olabilmektedir.

Köselerde Bıyık Neden Çıkmaz

Testosteron eksikliği veya yokluğu

En sık sebeptir, testosteron hormonu olmadığı için asıl sakalı çıkaran DHT  (di hidro testosteron) oluşamaz ve sakallar kaliteli hale gelemez. Kök olduğu halde kökler gelişemediği için kadın derisi gibi görünür. Bıyık ve favori de çıkamaz.

Bölgede Kıl Kökü Olmaması
Genetik olarak kök olmayan alanlarda da çıkmaz, hormonlar yeterli olsa da çıkacak kök olmadığı için sakalsız kalınır

Hormon dönüşümünün gerçekleşememesi
Testosteronu DHT ye çeviren enzim 5 alfa redüktaz eksikliğinde dönüşüm gerçekleşemediği için yine köselik sorunu yaşanır. Bu enzimi artıran bir ilaç yoktur.

Kökte Testosteronun Tutunacağı Reseptör Olmaması
Bu duruda hormon köke tutnamayacağı için etkisiz kalır., hiç yokmuş gibi bir sonuç ortaya çıkar.

Köselik Testi

Aslında köseliğin testi olmaz, köseliğe neden olan temel sorunun tespiti için kanda hormonlara bakılır. Yani özü hormon testidir. Bu hormonlardan sadece testosterona bakılabilir DHT hücre içinde oluştuğu için kan testi yol gösterici değildir.

Köseliğe Çözüm

Çözüm soruna göre değişir. Yukarıda bahsedildiği gibi en sık sebep testosteron eksikliği veya yokludur. Hormonun eksikliği ve ne kadar hormona ihtiyaç olacağı yapılan tahlillerle endokrin uzmanı tarafından kontrol edilir. Sonrası dönemde takip yine endokrinoloji uzmanınca yapılır. Endokrinoloji uzmanına ulaşılamıyorsa dermatoloji veya dahiliye bölümü de bakabilir. Konu komşu ya da eczacı önerisi ile bu tür tedaviler yapılmaz.
Diğer sorunlar olan kökün olmaması, reseptörün olmaması, 5 alfa redüktaz enzimi etkinliğinin olmaması ve de testosterona rağmen çıkmaması gibi durumlarda tek çözüm sakal – bıyık ekimidir.

Resmini gördüğünüz vaka 28 yaşında olmasına rağmen 14-15 yaşlarında görünmekteydi sakal bıyık ekimiyle daha erkeksi bir görünüm elde ettiği gibi daha olgun bir görünüme kavuşmuştur.

Köselerde bıyık ekimi öncesi görünüm
Kösede ekim öncesi görünüm
Köselerde bıyık ekimi sonrası görünüm
Kösede ekim sonrası görünüm

Gördüğünüz köseye bıyık ekilmiştir, ekim sıklığı ve sınırları kişinin kendisi tarafından belirlenmiştir. Eğer isteseydi bu sıklığın yarısı kadar veya 2-3 katı kadar sık da ekilebilirdi. Ekimse sıklık ve genişlik sınırı yoktur. Çıkan kılların tamamı doğalda olduğu gibi teklidir.
Yukarıda belirtildiği gibi ekilecek sayı kişinin kendisi tarafından 200 kök olarak belirlenmiş ve o kadar ekilmiştir.

Resimlere dikkat edildiğinde köklerin ekim açısı doğal açılarla yapılmıştır bu sayede seyrekte olsa doğal bıyıklardan ayırt edilemeyecek kadar doğala yakın görünmektedir. Yine resim büyütülerek bakılırsa kıl köklerinin dibinde çukurluk veya kabarıklık olmadığı görülecektir. Bu sonucu elde edebilmenin tek yolu iğne ile ekimdir. Kanal açılarak ekilseydi bıyıklar kedi bıyığı gibi dik çıkardı, diplerinde çukurluk, çoklu kökler halinde ekildiyse tam tersi kabarıklık olurdu.

Köselik ciddi sağlık sorunu olmasa da bir çok kişi için önemli bir sosyal sorundur ve sakal ve bıyık ekimiyle kişi sosyal ilişkilerinde daha başarılı olmaktadır.
Bu tür yüzünde hiç kıl çıkmayan kişilerde ekimi genellikle sadece bıyıklara değil sakallar ve favorilere de birlikte yapmaktayız.

Köselerde Cinsellik

Cinsel dürtüleri oluşturan hormon testosterondur, yokluğunda veya eksikliğinde cinsel dürtülerin olmaması veya düşük düzeylerde olması beklenir ancak bu kesin değildir. Hormonları düşük olsa da cinsel isteği tama yakın, çocuğu olan erkekler vardır. Cinsel isteği olmayanlar uygun dozda testosteron aldıklarında bıyıklarının çıkması yanında dürtüleri de normal erkeğe yaklaşır. Diğer hormon duyarsızlığı, reseptör yokluğu ve kök yokluğu gibi durumlarda köselerde de cinsellik normal erkeklerinki gibidir.

Kösede Bıyıklar Çıkarsa Ekilenler Sorun Olur mu?

Bazen geç olarak sakallar çıkabilmektedir, bu durumda ekimle çıkanlar sorun olmaz ancak yeterince sık çıkarsa ekim anlamsızlaşmış yani gereksiz yere yapılmış olur. Bu ihtimal yok denecek kadar azdır ama yine de hastalarım soruyor. Bu güne kadar ekim yaptığım kişlerde sonradan doğal sakalları çıkan olmadı.

Köseye Ne kadar Bıyık Ekilir

Seyrek bıyık isteniyorsa 300 kök yeterli olabilir ancak kalın ve sık isteniyorsa bu sayı 1000 leri geçmelidir. En mantıklı yaklaşım seyrek bir ekim yaptırıp sonucu gördükten sonra istenildiği kadar yeniden ektirmektir.

Kösede Sakal Bıyık Nasıl Çıkar

Burada sebep önemlidir, eğer hormon eksikliği varsa tamamlandığında normal erkeğinkine yakın çıkar. Bölgede kıl kökü yoksa hormon etki etmez bu durumda tek çözüm enseden kıl kökü nakletmektir.

Özetle
Bıyığınız çıkmıyorsa hormonlarnıza baktırın, eksikse doktorunuzun önerdiği doz ve sürede kullanın, bıyıklarınız çıkmazsa ayrıntılarını iyi araştırarak ekim yaptırın. Hormonlarınız normalse piyasada satılan ürünlerden uzak durun, ekimle sorunuzu çözün ya da böyle yaşayın.

About admin

8 comments

 1. osman ayyıldız

  benim bıyığımın sol tarafında leblebi genişliğinde boşluk var cildiyeye gitim bana kök hücreler ölmüş dediler zaten doğuştan olduğunu söyledim bunun bi çaresi varmı şimdiden teşekürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet kıl kökü nakli yapılarak kapatılabilir

 2. Hocam benim bıyıklar seyrek güçleştirmeyiniz istiyorum nasıl olcak fiyat ne kadar olur
  Op.Dr.Atilla KAYA
  300-500 kök yeterli olabilir, 1 kök 5 tl

 3. Köseyim sakalim çikmiyor yardim edin
  Op Dr Atilla Kaya
  sakal ektirebilirsin

 4. Hocam öncelikle kolay gelsin ben 20 yasımı bitirdim hormanlarımda baktırdım sıkıntı yok ama doktorda kök olmadıgıno söyledi az bıyık var ama sakal hiç yok gibi bişey cücük kısmı hariç favorileri ilk olarak ektirmek istiyorum hem deneme amaçlı favoride yok ilk favorileri ektirsem fiyatı nedir tessekkür ederim
  Op Dr Atilla Kaya
  en azından 21 yaşını bitirene kadar beklemelisin.ailende sakal gelişimi nasıl seyretmiş bunuda araştırmalısın.

 5. hocam ben az ama var olan bıyıklarımın üstüne bıyık ekimi yaptırmak istiyorum ama renk ve dogallık bakımından ikisinin farklı olmasından korkuyorum bu durum nedir ?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  saçlı deriin ense bölgesinden yada sakalınız boyun bölgesine kadar yayılıyorsa o bölgeden alım ayapılabilir

 6. hasan göztepe

  bıyıklarım seyrek ektirmek istiyorum
  Op.Dr.Atilla Kaya
  05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim

 7. 33 yaşındayım çene bölgemde çok hafif sakal var onun dışında hiç bir yerimde çıkmıyor sakallarımın olmasını istiyorum nasıl sonuç alabilirim olması için ?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  ekim yaptırabilirsiniz

 8. hocam merhaba sakallarımda seyreklik var seyreklik olmasını istemiyrum bunun önüne nasıl geçebilirim ?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  21 yaşını bitirdiysen sakal ekimi yaptırabilirsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek*