Home / Bıyık Ekimi Bilgileri / Bıyık Çıkarma Yöntemleri

Bıyık Çıkarma Yöntemleri

Bıyığın neden çıkmadığı tedavinin de nasıl olacağını belirler. Bıyığın çıkmama sebebi çok çeşitlidir doğal olarak çıkarma yöntemi de çok değişiktir.

Ekim fotoğrafları ve videoları görmek için instagram.com/biyikekimi hesabını takip edebilirsiniz.

Bıyık Çıkmaması

biyik-cikarma

Bir erkeğin ergenliğe girdikten sonraki 3-5 senede bıyıkları çıkmadıysa çıkmayacak anlamına gelir, 21 yaşına kadar erkeklerin neredeyse tamamında çıkmış olur, bu yaştan sonra çıkan olsa da çok seyrektir. 21 yaşına kadar gelinmiş olmasına rağmen bıyık çıkmadırsa şunlar akla gelir;

 • Hormon eksikliğine bağlı olarak bıyıkların çıkmaması; Yüzdeki sonradan çıkan kıllar erkeklik hormonu olan testosteron etkisiyle  daha doğrusu testosteronun aktif yan ürünü olan DHT (Di Hidro Testosteron) etkisi ile çıkar. Bu hormonun eksik olması yada hiç olmaması (testisllerin alınması gibi sebeplerle) olmaması durumunda.
 • Kıl köklerinde reseptör denilen almaçların olmaması; Bu durumda hormon düzeyi normal olsa da almaç olmadığı için kıllar etkilenemez ve gelişemez.
 • Hiç kök olmaması; Bu durumda da hormonlar normal değerde olsa bile olmayan kökü etkileyemez ve çıkmaz. Bıyıkların çıkmaması genetik bir sorundur yani doğuştan o bölgede follikül yoktur. Kök sayısı azda bu durumda çıkar ama seyrek çıkar.
 • Köklerin sonradan zarar görmes; Çocukken yada ergenlikten sonra bölgede yanma, yaralanma veya ameliyat gibi uygulamalr köklere zarar verebilir.
 • Hastalık sebebiyle kök kayıpları; Yine ergenlik öncesi veya sonrası saçkıran, sedef ve derin sivilce gibi köke veya deriye zarar verebilen hastalıklar kökleri öldürebilir.
 • Çekiştirme tiki; Bazı kişiler dalgınken veya ders çalışırken kıllarını çekerler bu hastalığa trikomania denir ve bir süre sonra hiç çıkmaz olur.

Bıyık Çıkarma Yöntemleri

Uygulanacak yöntem sebebe göre seçilir.

 • Hormon eksikliği varsa testosteron hormonu verilir, tablet, iğne veya flaster gibi deriye yapıştırılan şekilleri vardır. Tabiki bunun için önceden kan tahlili yapıp eksikliği, eksikliğin düzeyini ve ihtiyaca göre alınacak dozu tespit etmek gerekir. Bunun da en doğru yolu endokrinoloji bölümüne yaşanılan yerde endokrinoloji yoksa dermatoloji bölümüne muayene olup ona göre davranmak gerekir.
 • Doğuştan o bölgede kök yoksa, eksikse veya testosteron alınmasına rağmen 6-7 ayda hiçbir değişim olmadıysa tek çözüm ekimdir.
 • Bıyıklar döküldüyse dökülme sebebine ( saçkıran, çekiştirme tiki, çeşitli dermatolojik hastalıklar) yönelik tedavi başlanır, yapılan tedavilerle 8 ayda çıkmazsa ekim planı yapılır.
 • Yara veya yanık izi gibi kalıcı hasarlarda sorun ancak ekimle çözülebilir.

Bıyık Çıkarıcı Serumlar

Bunların dışında bazı uyanık satıcı ve üreticiler “sakal serumu” veya “bıyık serumu” gibi ne anlama geldiği belli olmayan, hiçbir etkisinin olmayacağını üretenin de bildiği para tuzakları da vardır.
Aman siz siz olun bu tür uyanıklara paranızı kaptırmayın yoksa Sülün Osmandan Galata Kulesini satın alanlardan farkınız kalmaz. Umut tacirlerine alet olmayın Yine internette “minoxidil kullandım bıyıklarım çıktı” gibi yönlendirici yazılar görebilirsiniz bu konuda bilmeniz gereken şey bıyığın sadece hormonla gelişebileceğidir. Minoxidil ile minimal bir değişim olsa da bıraktıktan 2-3 ay sonra aynı eskisi gibi olacağını bilmelisiniz.

Bıyık Çıkarma Sarımsak

Testosteron mantığı kavrandıysa bunun da etrafı gereksiz yere kokutmak, boşu boşuna cildi tahriş etmek dışında işe yaramayacağı anlaşılacaktır. Sarımsağın faydalı olduğu tek yer bıyıkta görülen saçkırandır. Saçkıran tedavisinde etkilidir ama bıyığı güzçlendirme veya diğer bıyıksızlık sebeplerinde hiçbir etkisi yoktur.

Jilet Vurmak Bıyığı Çıkarır mı?

Halk arasında bu şekilde yanlış bilgi vardır ama ne yazık ki jiletle tıraş etmenin de hiçbir etkisi olmaz. Bu yanlış inanışın sebebi şöyle izah edilebilir; Bıyıkları çıkma yaşına gelmiş ya da diğer deyimle bıyıkları terlemiş ergen arkadaşlarınınki çıktığı halde kendisininkinin çıkmamasına kafayı takar ve jiletle tıraş olmaya başlar. Bir süre sonra bıyıkları çıkmaya başlar, genç bunu jilete bağlar oysa zaten zamanı geldiği için çıkmıştır.

Bıyık Kaç Yaşında Çıkar

Ergenliğe girdikten sonraki bir kaç yılda çıkması bekler. 15-16 yaşlarında ”bıyıkları terliyor” diye tanımlanan dönemde tüy şeklinde çıkmaya başlar ve kalitesi giderek artar. Genellikle 18-19 yaşında normal kaliteye ulaşır. Bazı kişilerde bu yaş 21 yaş da olabilmektedir. Babasında veya diğer yakın akrabalarında daha geç çıktıysa o kişide de geç çıkabilir. 23 yaşından sonra çıkması alışıldık bir durum değildir. Ekim için en az 21 yaşın sonuna kadar beklenmelidir. Bu yaştan önce sadece yara yanık izi gibi sorunlara müdahale edilir.

About admin

35 comments

 1. Hocam merhaba sarımsak çıkartıyor etkili diyen pek çok kişi var sizin düşünceleriniz nedir saygılar .
  Op.Dr.Atilla KAYA
  deneyebilirsin ama tahrişe ve lekeye neden olabilir

 2. Merhaba Atilla bey.Cok gür sakallarim var normalin üzerinde ama biyiklarim sakallarima nazaran seyrek cikiyo.Cok kötü gözukmemesine ragmen beni rahatsiz ediyo. Biyik ektirmek istiyorum ekim yapilmadan önce biyiklarimi komple kesmem gerekli midir ?
  Op Dr Atilla KAYA
  evet kesmeniz gerekir

 3. Sayın hocam iletişim adres ve telefon bilgilerini paylaşabilir misiniz
  Op.Dr.Atilla KAYA

  0212 572 72 65

 4. Bıyığım var ama seyrek ekim yaptırsam ne kadar zaman alır ben orduluyum kaç seanda bieter yapılacak işlem
  Op Dr Atilla Kaya
  istediğiniz sıklığa bağlı

 5. Hocam benim sakal vok cikiyor biyik cok cok az cikiyor ne yapmam gerekir
  Op DR Adil Altınsoy
  21 yaş bitene kadar beklemelisin

 6. Merhaba hocam benim sorun sakallarım çenede çıkıyo aralarda biraz seyrek ama iyi favoriler tam yalnız bıyıklarla cücük tam bi hüsran nası desem kirpik gibi çıkıyo boyuda kirpik boyunu geçmiyo geç uzuyo ve döküldüğünü farkettim korkudan artık hiç uzatmıyorum sarımsak denedim serum denedim yok ektirmeyi düşünüyorum ama şekilli çıkıyo bıyıklar şekli bozulur diye korkuyorum nasıl yapcam ya.?
  Op Dr Mehmet Kartal
  21 yaşı geçtiyseniz muayene ile değerlendirip,eksikleri tamamlayabiliriz

 7. Merhaba hocam 3 sene önce bana saçkıran teşhisi kondu yalnız öyle büyük bir dökülme yok parça parça bilye kadar dökülmüş ve saçım uzun olduğu için pek farkedilmiyor. Beni rahatsız eden konu bıyığım bir tarafında küçücük bir dökülme var. Fazla belirgin ve kötü görünmemesine rağmen beni rahatsız ediyor. Ne yapabilirim? Teşekkürler
  Op Dr Atilla Kaya
  dökülme nednei saçkıran olduğu için ekilsede dökülebilir

 8. Hocam benim sakallar normal sayılır fakat bıyık çok az yaşım 24 ne yapmalıyım
  Op Dr Atilla Kaya
  bıyık ektirebilirsiniz

 9. Hocam bende cok az cikiyo hizlandirmak icin ne yapmaliyim sarimsaktan baska formülü varsa yardimci olabilirmisiniz yasim 21
  Op Dr Atilla Kaya
  21 yaş bitene kadar beklemelisin

 10. Merhaba hocam benim 15 yaşım var bıyıkımı kestim üstünden 5 gün geçti ve bir tek ortada çıkmadı bu ne anlama geliyo? Çıkabilirmi? Sarmısak sürürsem ne olur
  Op Dr Adil Altınsoy
  çıkması beklenir

 11. hocam bıyık ekimi yaptırmak istiyorum. ekimden ne kadar sonra sakallar çıkmaya başlıyor ?
  Op Dr Seher Şirin
  ekimden sonra uzamaya başlar

 12. sayin hocalarim yasim 16 suratimdaki sari tuyleri nasil sakala cevirebilirim sinifimda herkezde var bir tek bende yok saygilar
  Op.Dr.Atilla Kaya
  henüz erken.beklemlisin.yapacak bişi yok

 13. merhaba , hocam öncelikle verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkürler. ben 33 yaşındayım sakallarım sık fakat bıyıklarım çok seyrek ve güçsüz. bıyık bölgesinde tüyler mevcut fakat güçlenmesi gerekiyor bununla alakalı ektirme dışında önereceğiniz bir uygulama var mı ? Teşekkürler

 14. Merhabalar..benim sakal ve bıyık sorunum hiç yoktu..Fakat 6 yıl önce çenemin orta bölgesinde kıl kökü iltihabı oluyordu..her traş olduğumda çok zor geçen sivilceler çıkıyordu..bende lazer epilasyona gittim..sadece o bölgeyi değil tüm yüz bolgeme işlem yaptırdım….çok büyük hata yaptım..2-3 sene sakallarim ve hatta biyiklarim yok denecek kadar azdı…sakallarim seyrek ve zayıfda olsa geri geldi..Fakat biyiklarim yok gibi….biyiklarim da cikarmi?…ne yapmalıyım? …Teşekkürler..

  • laser epilasyon sonrası kılların geri gelme süreci 8 aydır.gelmediyse yapacak birşey yok
   Op.Dr.Seher Şirin

 15. Merhaba hocam daha ergenlik ve kıl belirtileri yok ne yapabilirim

 16. Hocam 21 yaşına yeni girdim . 2 senedir jiletle traş oluyorum .sakallarım gür fakat bıyıklarım çok az çıkıyor yani uzatsam bile bıyık bölgesi seyrek ve tüyler siyah değil. Sakal bıyık uzatınca seyrek oldu için çok kötü görünüyor .ne yapmalıyım ?

 17. hocam sakal ve bıyıklarım normal durumda lakın sakal ıle bıyığın bırleşme yerınde sağ ve sol taraflarına bosluk var orların dolmasını ve bıyığımın daha genış olmasını ıstıyorum jılete vurarak cozulurmu yoksa ekım mı gerektırır teşekkurler

 18. iyi çalışmalar hocam benim bir sorum olcaktı ben 16 yaşındayım fakat hiç sakaallarım yok çıkmıyo ve bu durumdan oldukça rahatsızım sakal ekimi yaptırabilmemm için ailemin izni gereklimidir
  Op.Dr.Atilla Kaya
  21 yaşından önce sakal ekimi yapılmaz

 19. serdartırmak için bir yaş sınırı var mıdır ?

  hocam sakal ekimi yap
  Op.Dr.Atilla Kaya
  evet var.21 yaşın bitmesi gerekir

 20. Hocam 21 yaşındayım.Sakallarım gür çıkıyor bıyıklarım çıkmıyor çıksa bile sarı çıkıyor . Tek tük siyah kıllarda var .Hormonal bi sorun yok .ekim dışında bıyık çıkaran ya da gürleştiren, sarıları siyaha çeviren bir ilaç gibi bir şey var mı ya da Tedavi yöntemi ?
  Op.Dr.Adil Altınsoy
  yok

 21. Hocam merhaba 21 yaşındayım normal bıyık var ama ben pos bıyık bırakmak daha gür olmasını istiyorum bununla ilgili ne yapılabilir?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  ekim yaptırabilirsiniz

 22. 20 yaşındayım 6 ay sonra 21 olacağım ve daha fazla beklemeye tahammülüm yok şuan ektirebilir miyim hemen çünkü biliyorum ki 6 ayda hiçbir değişiklik olmayacak bir de sakal ve bıyık ektirme fiyayları nelerdir?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim.ücretler için şu linke bakınız.http://www.sakalekimi.com/wp-admin/post.php?post=220&action=edit

 23. hocam merhabalar. 25 yaşındayım. bıyığım yok denecek kadar az. çok çıksın diye devamlı jilet vuruyorum ama hala aynı. ne yapmam gerekiyor ne önerirsiniz ?

 24. Hocam selamlar,yaşım 15 ve yüzümde tek bir tüy bile yok.Sizce normalmidir?Sınfımda bütün herkesde bıyık var bi tek ben kaldım
  Op.Dr.Atilla Kaya
  15 yaş için normal bir durum

 25. Hocam 21 yaşındayım sakal bıyık var sakalda sorun yok ama bıyık yumuşak tüy gibi sert değil ne yapmam gerekir saygılar.

  • kılların yapısı genetik kodlarla belirlendiği için yapacak pek birşey yok.21 yaş tamamlanıncaya kadar bekleyip,duruma göre sonra ekim yaptırabilirsin
   Op.Dr.Atilla Kaya

 26. Hocam yaş 30 biyiklarim ince tip , sorun ise ortasi ayrik olmasi aslinda. Ne yapilabilir. Kil var ama cok zayiflar

  • 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin, durumunuzu değerlendirip ekim yapabiliriz.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 27. Hocam kaza yaptigim yerde bıyık çıkmıyo ne önerirsiniz

  • Yara izinde bıyık çıkmayabilir. Eğer çıkmıyorsa kökler hasarlanmıştır, Ekim yaptırabilirsiniz. 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderirseniz değerlendirebilirim.
   Öp. Dr. Atilla, Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek*