Home / Bıyık Ekimi Bilgileri / Bıyık Nasıl Ekilir?

Bıyık Nasıl Ekilir?

Kadınların epilasyonla yok ettiği bıyık erkekler için erkeksi görünümün önemli tamamlayıcı unsurudur. Varlığı hergün tıraş olmayı gerektirdiği için bazen sinir bozucu olsa da yokluğu kişide ciddi sıkıntı yaratabilmektedir. Çünkü yüzün tam ortasında ve cinsiyet belirleyicidir. Hangi durumlarda yapıldığı ayrı bir konu başlığında ele alınmıştır.

Daha fazla fotoğraf ve video görmek isterseniz instagram.com/biyikekimi

Bu sayfada işlemin nasıl yapıldığını inceleyecek ve araştırma yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiğinden söz edeceğiz.

biyik-ekimi-nasil-yapilir

Bıyık Ekimi Nasıl Yapılır?

İstenilen yerden kökler alınır ve kişi tarafından çizilerek belirlenmiş alana yine kişinin istediği sıklık ve sayıda ekilir yani herşeye ekimi yaptıracak olan karar verir. Mantık dahilinde olmak kaydıyla da doktor tarafından yapılır.
İşlemin seyri şu şekilde ilerler;

– Ekilecek alan ekimi yaptıracak kişi tarafından çizilir
– İşlemi yapacak doktor s,metri ve yüze uyumu ile ilgili olarak onaylar ya da değişiklik yapar
– Enseden yaklaşık 2×10 cm lik saç tıraş edilir, saç uzunsa tıraş edilen alanın yukarısındaki saçların kapatacağı şekilde tıraş yapılırsa hasta klinikten çıkarken ensesinde hiç belirti kalmaz.
– Ense bölgesine bölgesel uyuşturucu yapılır, kökler etraf dokuyla bağlantısı kesilecek şekilde kök alma aletiyle toplanabilecek hale getirilerek olduğu yerde bırakılır. (alımın manuel yani motor diğer adıyla mikro motor kullanmadan elle almanın bir çok avantajı vardır)
– Bıyığa ekilecek alana bölgesel uyuşturma yapılır.
– Ensede toplanacak hale getirilen greftler toplanırken bir başka görevli çoklu kök içeren greftleri tekli hale getirilir ve hepsinin tekli olduğundan emin bir şekilde hazırlar.
– Bıyık bölgesini uyuşturarak hazır hale getiren uzman doktor hazırlanan tekli greftleri alır.
– Bir elinde kök olan cerrah diğer elindeki 0.6 mm lik iğne ile kökü ekeceği yöne ve vermek istediği açıya göre iğne ile deriyi deler. Hasta istediği yöne ekim yaptırabilir.
– İğneyi deriden tam çıkarmadan kökü istediği yön ve açıyı verecek şekilde yerleştirir.
– Bu şekilde greftler alındıktan kısa süre sonra geri ekilmiş olur, kökler oksijensiz kalmadığı için kök ölümü olmaz.
– Sakalın gereksiz boyun bölgesi ve elmacık kemiği üzerinde sakallar vars bunlar tercih edilmelidir çünkü saç kökleri ince kalırken sakaldan alınıp ekilenler bıyığın kalitesiyle tıpa tıp aynıdır, yani daha doğal görünür.

Bıyık Ekimi İçin Kökler Nereden Alınır

Öncelikle tercih edilmesi gereken bölge sakalın gereksiz boyun bölgesindekileri ve yine çoğu erkeğin lazer epilasyonla aldırdığı elmacık kemiği üzerindeki sakallardır. Bu bölgenin tercih edilmesinin sebebi sakalın kalitesi ile bıyığın kalitesi aynıdır, saç gibi bıyıktan daha ince değildir.
Sakalın gereksiz kısımları tercih edilse de en çok greft alınan bölge ensedir. İyi bir donör alandır, istenildiği kadar greft alınabilir.

Vücut Kıllarından Bıyık Ekilir mi?

Teorik olarak ekmek mümkündür ama vücut kılları yüz bölgesi kıllarına oranla çok incedir, ense kıllarından bile incedir. Diğer taraftan vücut kılları yavaş uzar ve çok fazla uzamaz.
Bu sebeplerden dolayı vücut kılları saça ekilse de bıyığa ekilmemelidir çünkü beklentiyi karşılamaz.

 

Aşağıdaki kurallara uyulmadan yapılmış bıyık ekimi (kliniğimizde yapılmamıştır)

Bıyık ekimini Araştırırken Dikkat Edilecekler

Kökler tercihen sakalın gereksiz boyun kısmından alınmalıdır çünkü sakal kılları bıyık kıllarıyla birebir aynıdır. Sakalın gereksiz yerinde yoksa ense saçlarından alınıp ekilebilir, bu kıllar daha incedir ama başka çaresi yoksa enseden alınabilir. Sakal bölgesinden kök alan kişi tecrübeliyse köklerin alındığı yerde asla iz kalmaz.

Kökler orta kısımda aşağı, yanlarda 10 derece dışa ve aşağı olacak şekilde 30-35 derecelerle ekilmelidir. “yatık ekiyoruz” lafına asla itibar etmeyin rakamlarla cevap isteyin. Bildiğiniz gibi 70 derece 90 dereceden yatıktır ama dik görünür.

Her bir kök kesinlikle tekli olmalıdır asla ikili, üçlü kök gurupları olmamalıdır, kökler ikili olduğunda mutlaka ayrıldıktan sonra ekilmelidir. Doğalda bıyıkların tamamı keisnlikle teklidir.

Köklerin yerleştirileceği nokta kanal açılarak değil iğne ile delerek belirlenmelidir. Kanal açılarak yapılan ekimlerin sonunda her kılın dibinde çukurluk kalır ve bıyıklarınızı uzun tutmak zorunda kalırsınız.

Kökler bir yandan alınırken bir yandan da ekilmelidir yani oksijensiz bırakılmamalıdır. Uzun süre oksijensiz kalması halinde daha baştan ölür ve çıkmaz.

Kökün bulb denilen canlı alt kısmından değil, cansız kıl kısmından tutularak ekilmelidir yoksa kökler ölebilir, ölmese de kıvırcık çıkmaya neden olur.

Unutmayın kötü yapılan ekim yaptıranı mutlu etmek bir yana dursun pişman bile edebilir. Bu işi daha iyi görünmek için yaptırdığınız bilinciyle araştırmanızı iyi yapmalı, araştırmaya başlamadan önce gerek bu sayfayı gerekse sitedeki diğer sayfaları ayrıntılı okuyup anlamalısınız. Yoksa her aynaya baktığınızda sinir olabilirsiniz.

Ekim uzman doktor tarafından yapılmalıdır

Nasıl yapılacağının ayrıntısına girmeden en önemli noktaya değinmeliyiz. Yüz bölgesine ekimler kişinin ömür boyu yüzünde taşıyacağı bir değişiklik olduğu için kesinlikle bu konuyu bilen uzman doktor tarafından yapılmalıdır. Klinikte yardımcı personel olarak çalışan ama hastalara “saç ekim uzmanı” olarak lanse edilen, tıp eğitimi almamış kişilere asla böyle ayrıntılı bir işlem yaptırılmamalıdır. Böyle bir katekulliye gelmemek için sizi ekime razı etmeye çalışan doktora “kökleri uzman doktorun kendisi bizzat ekecek mi?” diye sormalısınız yoksa “ekip halinde ekiyoruz” diyerek sizi hiç istemediğiniz bir sonuca ikna ederler. Yani bıyığınızı kimin ekeceğini net bir şekilde öğrenin, onunla yüz yüze tanışın ve sorularınızı ona sorun çünkü bazı kliniklerde ikna yeteneği çok yüksek bakımlı kadınlar sizi ikna etmek için görevlendirilebiliyor.
Aradaki farkın anlaşılması için şöyle bir örnekleme yapılabilir; Bindiğiniz uçakta pilot anonsta ”bu gün uçağımızı benim kontrolümde Serpil Hostes indirecektir” derse nasıl bir ruh haline kapılırsınız onu düşünün. Estetik uygulamalarda çıkacak sorun sizi ömür boyunca rahatsız eder. Doktor kontrolünde yapılacak işlemler bellidir enjeksiyon yapmak, pansuman yapmak gibi yardımcı sağlık personellerinin yaptığı işler olabilir, belki çok sayıda ekildiği için fabrikasyon yapılması gereken saç ekiminin belili aşamaları yardımcı elemanlara yaptırlabilir ama bıyık için asla.

About kadir

2 comments

  1. saçma ve ince bir bıyığım var normal bir bıyığım olsun istiyorum nerde ve hangi yöntemle ekim yaptırmam gerekiyor?lütfen yardımcı olun
    Op.Dr.Atilla Kaya
    05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderirseniz daha net bilgilendirebilirim

  2. merhaba hocam 21 yaşındayım sakal ve bıyığım da ara ara boşluklar var araştırmalarımda benim yaşımda böyle seyrekliklerin olabiliceği ilerleyen zamanda tekrar çıkacağını söylüyorlar ama ben endişe duyuyorum sizce ekim gerekirmi ?
    Op.Dr.Atilla Kaya
    sakal bıyık gelişiminin tamamlanması kişiye göre çok değişebiliyor.eğer ailenizde geç tamamlanmışsa beklmenizde fayda var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek*