Erkeklerin erkek hormonlarının etkisiyle ergenlikten sonra çıkan yüz bölgesi kılları kimlik oluşumunda önemli bir etkiye sahiptir. Bunlardan en önemlilerinden biri de bıyıktır, sadece gösellik değil aynı zamanda siyasi düşünceyi ifade etmek, yada karşısındakine “burma” ile bir şeyler anlatmak gibi amaçlarla da kullanılır.

Bıyık ekimi fotoğraf ve videoları görmek için instagram.com/biyikekimi

biyiklarin-gur-cikmasi

Yukarıda bahsedildiği gibi bıyıkların çıkması erkeklik hormonu testosteron daha doğrusu aktif formu olan DHT (Di Hidro Testosteron) etkisiyle olur. Tabi hormon var olan kökün gelişimini sağlar yani temelde kökler olması gerekir. Kök yoksa bıyık hiç çıkmaz, azsa seyrek çıkar.

Gür Bıyık Çıkması İçin Ne Yapılır?

Aslında yapılabilecek fazla bir şey yoktur. İnsandaki diş sayısı gibi doğuştan sayısı bellidir. Tamam diş gibi herkeste aynı sayıda değildir ama sayı genetik olarak belirlenmiştir. Çıkma süresi de kişiden kişye çok değişir bazen 16 yaşında çıkarken bazen 21 yaşını bulabilir. Her ikisi de normaldir ve genetik kodlarla belirlenmiş bir sonuçtur.

Jilet Vurmak Bıyığı Gürleştirir mi?

Hayır sayıyı ve sertliği değiştiremez. Yapılan bilimsel çalışmalarda bu net bir şekilde ortaya konmuştur. Her ne kadar halk arasında böyle bir inanış olsa da deneysel çalışmalarla aksi tespit edilmiştir. Yani jiletle kazımak kıl kalitesine olumlu yada olumsuz etki yapmaz. Yanlış inanışın sebebi 18 yaşında ve  zaten hormonların etkisiyle zaten bıyıkları çıkacak ya da kalitesi artacak kişinin jilet vurması sonucu bıyıkları sertleşir, burad etkili olan jilet değil hormonlardır.

Sakal Serumu İşe Yarar mı?

Evet yarar ancak sadece üreticinin para kazanma işine yarar, kullanıcıda en küçük bir etkisi dahi olmaz. Yukarıda bahsedildiği gibi yüz bölgesindeki kıllar erkeklik hormonuyla kaliteli hale gelir. Dışarıdan uygulanacak ürünlerin etkisi olmaz. Saç çıkaran ilaçlardan hairforte sprey veya minoxil sprey kalite aetışı sağlayabilir ama ilaç bırakıldığında herşey eskisi gibi olur, etkileri kalıcı değildir.

Sarımsak Bıyık Çıkarır mı?

Sarımsak sadece saçkıranda etkilidir bu etkisini bölgeyi tahriş edip gelen kan miktarını artırarak yapar bunun dışında seyrek bıyığa etkisi olmaz. Etrafınızı boşuna kokutmayın, canınızı boşa yakmayın. Benzer şekilde badem yağı, zeytin yağı gibi doğal ürünlerin de etkisi olmayacaktır.

burak-ozcivit
Bıyık Gürleştirmek

Bu konuda en doğru yaklaşım var olan bıyığınızla barışık olmaktır, filmlerdeki yada dizilerdeki (özellikle Burak ÖZÇİVİT) gür bıyıklı artistlere bakıp komplexe girmek yerine kendinizle barışık olup böyle yaşamayı deneyin. Ancak bu konuda başarılı olamıyorsanız illa “gür bıyıklarım olsun” diyorsanız bunun tek çözümü bıyık ekimidir. Böylece istediğiniz şekil ve istediğiniz sıklıkta bıyıklara sahip olabilirsiniz. Tabi bu okuyup balıklama atlamamalı ve işlemin ayrıntılarını iyi araştırmalısınız. Yoksa “kaş yapayım derken göz çıkarmak” gibi her biri farklı yerlere bakan şekilsiz bir pos bıyığınız olur. Araştırmanızda dikkat edeceğiniz husular ayrı bir sayfada ele alınmıştır ama özetle şunlar söylenebilir;

– Ekiminizi yapacak kişinin uzman doktor olduğundan emin olun yardımcı personellere ekim yaptırmayın
– Kesinlikle kanal açılmadan iğne ile ekim yaptırın, kullanılacak iğnelerin kalınlığının 0.6 mm olduğundan emin olun
– Köklerin 30-35 derece açıyla ekilmesini (yatay ekin şeklinde değil sayısal konuşun) isteyin
– Eğer varsa sakalın gereksiz boyun kısmındaki kıllardan ekilmesini söyleyin.
– Asla 2-3-4 kök içeren greft ekilmemesi, kesinlikle hepsinin tekli kök içeren greft olması gerektiği konusunu net bir şekilde konuşun.

Gür Bıyık Çıkması İçin Ne Yapmalı? için 22 yorum yapılmış


emir sertaç
04 Ağustos 2017

bıyıgımız nasıl çıkabilir
Op.Dr.Adil Altınsoy
eğer kıl kökü varsa yaşınız geldiğinde çıkması beklenir

ali
24 Ağustos 2017

mrb ben 27 yasındayım şidmiye kadar cıkan bıyıklarım cok cılız bunları bi ilaç yada enjeksiyon tarzı bişeyle gürleştirmek mümkün mü yoksa ekim mi yaptırmam gerekiyor
Op.Dr.Atilla Kaya
sakal ve bıyık kıllarının yapısı genetik olarak belirlenir.dışardan alınacak ilaçlar yapısını değiştiremez.gürleşmesini istiyorsanız ekim yaptırmanız gerekir

Furkan
20 Kasım 2017

Çene kısmında seyreklik bıyığın bi kısmında da seyreklik var tam çıkmıyor ne yapılmalı
Op Dr Atilla Kaya
21 yaşından büyükseniz ekim yapılabilir.05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderirseniz değerlendrebilirim

buray
28 Kasım 2017

merhaba benim bıyıklarım yaşıtlarıma göre seyrek çıkıyor 24 yaşındayım ve hala az bıyığım var gürleşmesi için ne yapmam lazım ?
Op.Dr.Atilla Kaya
ailesel olarak sakal bıyık gelişimi sizin yaşlarınızda tamamlanmışse ekim düşünebilirsiniz

Ömer
13 Ocak 2018

18 yaşındayım ve bıyıklarım 14 yaşında çıktı ama çok küçük küçük çıkıyor.sizce napabilirim
Op.Dr.Atilla Kaya
tam gelişim 21 yaşında tamamlanır,beklemelisin

esrarengiz
15 Ocak 2018

bıyıklarım ince çıktı şuana kadar 27 yaşındayım ne yapmam lazım aslında ekime de güvenmiyorum
Op.Dr.Atilla Kaya
bu yaşa kadar gelişim olmadıysa ekim yaptırmak tek seçenek,ama iyi araştırmadan kesinlikle ekim yaptırmayın

serdar turan
20 Ocak 2018

Selam 25 yaşımdayım Sakalarim ve bıyıklar çıkmış ama düzensiz ve hiç gelişmemiş yanı sakal sakal değil. Ne yapmam gerekiyor. tşklr.
Op.Dr.Atilla Kaya
sakal ekimi yaptırabilirsiniz

Ryo
22 Ocak 2018

bu milleti anlamak mümkün değil.. benim bıyığım da, sakalım da çok gür çıkıyor yıllardır böyle bir sakalı traş etmekten bıktım. mach3 jilet bile 4 traş dayanmıyor.
belanızı mı arıyorsunuz nedir. akıllı olun. zaten kılda keramet olsa, g*t te çıkmazmış derler.

suleyman
29 Ocak 2018

Slm mrhb benim biyiklarim cikmiyo çıkması için ve yapmaliyim

admin
30 Ocak 2018

21 yaşından küçüksen beklemelisin
Op.Dr.Atilla Kaya

serkan
11 Mayıs 2018

hocam 15.01.1990 doğumluyum 28 yaşındayım bıyıklarım yaşıma göre az, bıyıklarımda öyle az , resimmi atmam lazım ne yapabilirim
kıl dönmesi ameliyatından sonra yapılacaklar için şu linke bakabilirsiniz.https://www.sehersirin.com/kil-donmesi-ameliyati-sonrasi-neler-yapilmali/
Op.Dr.Atilla Kaya
05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin,değerlendirelim,ekim yapılabilir

ali
21 Mayıs 2018

Bu konuda en doğru yaklaşım var olan bıyığınızla barışık olmaktır. Barışık olmak işe yararmı ki peki nedir barışık olmak tam olarak
Op.Dr.Atilla Kaya
barışık olmak kabullenmek demektir.işe yarayabilir 🙂

taylan
06 Haziran 2018

merhabalar hocam benim bıyıklar 15-16 yaşlarında terlemeye başladı fakat ben şuan 26 yaşındayım ve asıl sorun şu bıyık kıllarımda hiç seyreklik yok fakat üst dudağımın arası dar ve bıyığım badem bıyık gibi görünüyor acaba bunun bir tedavisi varmıdır teşekkürler.
Op.Dr.Atilla Kaya
bıyık ekimi ile düzeltilebilir.05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderebilirsiniz,

Şahan
12 Temmuz 2018

Hocam merhaba. Bıyıklarım çıkıyor ve yazdığında iyi görünüyor ancak,dudak yanlarımda ve dudak çevremde tüy halinde çıkıyor.. bu tüyler kıla dönüşür mü yaş 27
Op.Dr.Atilla Kaya
sakal bıyık gelişimi ortalama 21 yaşın sonunda tamamlanır.eğer bu yaşa kadar kıl görünümü kazanmadıysa artık değişiklik olması beklenmez

Ertan Hızarcı
22 Şubat 2019

Hocam hairforte sprey sürsek bıyıklar canlanırmı benimkiler tüy gibi de

admin
23 Şubat 2019

Canlanabilir ama kalıcı olmaz, bıyıkları yapısını genetik özellikler etkiler
Öp. Dr. Atilla Kaya

yasin çiğdem
27 Nisan 2019

hocam benim bıyıklarım çıkıyo fakat ust dudak yani bıyığın ortası zayıf çıkıyo her
hangi bir ilaç kullanmalı mıyız yoksa ekim yaptırmamız mı gerekir,

admin
29 Nisan 2019

05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin,değerlendirelim,ayrıca ücret bilgisi, extra bilgi ve muayene içinde randevu alabilirsiniz.
Op. Dr. Atilla Kaya

Anonim
28 Nisan 2019

Hocam yaşım 26 bıyıklarım uzarken kökünden kırılıp seyrekleşiyor eşit uzamıyor ne yapmalıyım

admin
29 Nisan 2019

Biotin ullanabilşrsiniz.kırılmayı önler
Op. Dr. Atilla Kaya

Yusuf
20 Mayıs 2019

Merhaba hocam 22 yaşındayım bıyığım eşit bir şekilde çıkmıyor dudağımın sağ tarafı son tarafına oranla daha kalın çıkıyor neden acaba bir tedavisi falan var mı ?

admin
20 Mayıs 2019

22 yaşındanbıyık çıkışı genellikle tamalanır.05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin,değerlendirelim,ayrıca ücret bilgisi, extra bilgi ve muayene içinde randevu alabilirsiniz.
Op. Dr. Atilla Kaya