Bıyığını uzatmak istemeyen olmayan kişilerde seyreklik çok önemsenmez ama uzun bıyığı seven kişilerde seyrek bıyıklarının olması ciddi sıkıntı yapmaktadır. Diğer taraftan seyreklik olması kişinin buna daha çok kafa takmasına neden olabilir.

Fotoğraf ve videolar için instagram.com/biyikekimi
Sürekli yeni video ve fotoğraflar eklenmektedir.

Bıyık Ne Zaman Çıkar

Gelişmesini tamamlamadan önce seyrekliği dert edip bir şeyler yapmaya çalışmak hatalı davranış olur ve çeşitli sorunmlara neden olabilir.
Kişini genetik kodlarına göre genellikle 15-18 yaşlarında bııyıklar çıkar ancak yine kişisel özelliklere bağlı olarak bu süre 21 yaşını da bulabilir, hatta bazı ailelerde 23-24 yaşlarında bile çıktığı görülmektedir.
Burada kişisel görüşüm şudur; 21 yaşına kadar hiç bir belirti yoksa sebepleri ve çaresi araştırılabilir. Sebepleri aşağıda ayrıntılı şekilde izah edilmiştir, ilgili uzman tarafından araştırılmalıdır.

Bıyık Seyrekliği Nedenleri

Beş nedeni vardır
1- Genetik yapıdan kaynaklanan bir şekilde köklerin sayısal olarak az olması, kökler az olduğu için uzatılsa da dolgunluk sağlamaz
2- Hormon eksikliği; bıyıklar testosteron (daha doğrusu onun metaboliti olan DHT- di hidro testosteron) hiç olmaması ya da yetersiz olmasıdır.
3- Yine genetik olarak bölge kıllarının tüy gibi olması.
4- Köklerinn hasar görmesi, üst dudakta sivilce çıkması köklerin ölmesine neden olabilir. Yanık ya da yaralanmalarda o bölgede hiç olmaz. Çocuk yaşta yaralandıysa ergenlikte o bölgede çıkmaz.
5- Bıyığın dökülmesi; sedef, egzama, kanser tedavisi görmek, çekiştirme tikiyle çekmek, saçkıran (alopecia arata) gibi nedenlerle bıyıklar dökülüp geri çıkmayabilir.

Seyrek Bıyık Nasıl Gürleşir

Yukarıda saydığım sebeplerden bir tek testosteron hormonunun eksikliğinde dışardan hormon alarak gürleşme sağlanabilir. Diğer dökülmeye neden olan ghastalıklarının tedavisiyle bir kısmı geri çıkabilir. Bu tedavilerle çıkmazsa ve genetik olarak seyreklik varsa tek çözüm bıyıklara gerekli kadar kök ekimidir. Ekimde varsa öncelikle sakalın gereksiz boyun alanındaki kökler alınır, yoksa enseden alınan kökler hazırlanarak ekilir. Bu bölge ekimleri ciddi birikim gerektirdiği için kesinlikle çok ayrıntılı araştırılmalıdır.
Ekim kesinlikle uzman doktorun bizzat kendisi tarafından yapılmalıdır, saç ekim uzmanı diye tanıtılan yardımcı personellere asla ektirilmemelidir.
Kökler mutlaka tekli olmalıdır ve açılar 30 – 35 derece olacak şekilde ekilmelidir. Diğer ayrıntılar için ilgili sayfalara bakabilirsiniz.

Sakal Bıyık Serumu

Piyasada bıyığı çıkaracakmış imajı verilerek satışı yapılan çeşitli kozmetik ürünleri vardır, bunların hepsi para tuzağıdır, para kaybetmeniz ve ümitlerinizi kaybetmeniz dışında etkisi olmaz. Çoğu piyasayı vur – kaç taktiğiyle tokatlar ve kaybolur, bazı daha ısrarcılar ise reklamalrla daha uzun süre tokatlamaya devam eder. Çevrenizi soruşturun bu serumlardan yarar görmüş bir tek kişiye bile rastlamazsınız.

Bıyık Nasıl Çıkar

En az 21 yaşına kadar sabırla beklenmelidir, bu yaştan önce çıkmaması ciddi hastalık bulgusu değildir ve çıkma ihtimali vardır. 21 yaşında çıkmadıysa yukarıda olabilecek sorunlar araştırılmalı ve eksiklik varsa dışardan ilaç olarak alarak tamamlanmalıdır. Bu sorunlar yoksa ekim planlanmalıdır, ancak öyle çıkar.
Tabi 17-18 yaşlarında bıyığın çıkacağı yönde hiçbir belirti yoksa hormonal bir sorun olma ihtimaline karşı endokrinoloji bölümüne ya da endokrinoloji yoksa dermatoloji bölümüne gidip hormon tahlilleri yaptırılmalıdır.

Bıyık Çıkarma

Özellikle ergenliğin ilk yıllarında arkadaşınınki çıktığı halde kendisininkiler çıkmayan genç bundan sıkıntı duyar ve kendince çözümler arar. Bu çözümlerin hiçbiri işe yaramaz, yukarda yazdığım gibi yaklaşım dışında sıkça baş vurulan şu uygulamalar tamamen kendini aldatmaktır

Sarımsak Sürmek Bıyık  Çıkarır mı?

Saçkıran ile olan kayıplarda kullananların yaklaşık yarısında bıyıklar geri çıkar bunun dışında sarımsağın herhangi bir etkisi olmaz, boşu boşuna koku çekilmiş olur.

Jilet Vurmak Bıyık Çıkarır mı?

Yapılan deneysel bilimsel çalışmalarda jiletle tıraş eymenin biyıklarda herhangi bir etkisi olmadığı tespit edilmiştir. Aynı şey ters jilet vurmak için de geçerlidir. Verilen jilet parasına yazıktır.

Bıyık Sıklaştırma

Aşağıdaki fotoğraflarda gördüğünüz kişiye toplam 300 kök tekli greft ekilmiştir. Dikkat edildiğinde çok seyrek olan bıyıklar normal düzeylere gelmiştir. İstenseydi 600 kök ekilerek şu görüntünün 3 katı sıklık elde edilebilirdi. Görüntü ekimden sonraki 7.ayda alınmıştır. Kalite artışı 2 yıl boyunca devam edecek şu ankinden daha kaliteli olacaktır ancak kökler enseden alındığı için asla normal sakal kılı kalınlığına ulaşamayacaktır.

Bıyık Ekimi Öncesi

Ekim yapmadan önce

 

Ekim için planlanan alanın belirlenmesi

Alanın belirlenmiş hali

 

Bıyık ekimi bitiminde görünüm

İşlem bitiminde görünüm

 

Bıyık ekiminden 7 ay sonraki görünüm

Ekiminden 7 ay sonraki görünüm

Fotoğrafa çok dikkatli baktığınızda çıkış açıları olması gerektiği gibi yapıldığı için doğal bıyıklardan ayırt edilmesi neredeyse imkansız olduğunu görebilirsiniz.

Bıyık ekimi için köklerin alındığı anki görünüm

Ekim için köklerin alındığı bölgenin görünümü

Köklerin Alındığı Yer Seyrelir mi?

Hastaların aklına takılan bir diğer soru da budur. Ense bölgesinden 1 kök alınsa 1 saç teli seyrelir ama enseden 5000 kök dahi alınsa seyrelme düzeyi anlaşılmaz ve hastayı rahatsız etmez. Şunu da bilmekte yarar var alınan noktalarda iz kalmaz ama usutarya vurulursa o noktaların boş olduğu görünebilir, yani kök alındığı anlaşılır.
Diğer bir kök alım yeri yani donör alan sakalın gereksiz boyun kısmıdır. Bu bölge genelde önceden de seyrektir ancak daha fazla seyrelmesinin ya da tamamen alınmasının sakıncası yoktur. Sakalın gereksiz yerinden alınıp ekildiğinde sonuç daha doğal olur çünkü kıl yapısı bıyıkla aynıdır.

Bıyık Seyrekliği için 19 yorum yapılmış


taner
29 Ocak 2013

telefon numaranızı öğrene bilirmiyim
Op.Dr.Atilla KAYA
212 574 25 25

bora aydoğdu
25 Haziran 2014

Merhaba,benim bıyığımda bıyık seyrekliği bölümünde gösterdiğiniz kişinin bıyığı gibi seyrek fakat fark olarak benim dudağın üst orta kısmı dolu.Tahmini kaç günde bu işlemi yapabilirim?Siz çene alt kısmından mı yoksa ense kıllarından mı örnek almayı tavsiye edersiniz?Bu arada çene alt kısmım hassas oladuğundan lazer epilasyon yaptırmayı düşünüyorum sizce yaptırmadan bıyık ekimi işlemini mi yaptırayım yardımcı olabilirseniz sevinirim iyi çalısmalar
Op.Dr.Atilla KAYA
yaşınızı bilmiyorum ama lazeri erteleyin,ekim nereden isterseniz oradan yapılır

Selçuk Bayundur
30 Ağustos 2014

Merhaba,bıyığa kök eklerken önceden var olan kökler zarar görebilir mi?Birde resimde var olan köklerin alındığı ense bölgesi çok yukarda olmak zorunda mı?Yani daha aşağıdan alınamaz mı?
Op.Dr.Atilla KAYA
kanal açmadan ekimde var olan kökler zarar görmez
aşağı indikçe kalite düşer

ali bakan
15 Eylül 2014

Biyigik ekildikten sonra ne zamn dogal goruntusune kavusur ve sizinle nasil irtibata gecebilirim
Op.Dr.Atilla KAYA
sonucu 15 günde görebilirsiniz ama 1 yılda son halini alır
212 574 25 25 i arayabilirsiniz.

kazım
15 Aralık 2014

ekımden sonra tras oldugumuzda tekrar aynı sekılde cıkıyormu pekı
Op.Dr.Atilla KAYA
evet normal bıyık gibi uzar

murat
10 Ocak 2015

iyi günler hocam. benım bıyıklarım çok seyrek. ekim yaptırdım ama sadece bıyığın üst kısmına ekim yapılmış. ekim bittikten sonra farkettim. şimdi geniş ama seyrek bıyığım oldu. xpecia ve b7 kullanıyorum. bıyık alanında tüyden kalın saçtan ince kıllar var. bu ilaçların faydası olur mu yoksa ekim şart mı?
Op.Dr.Atilla KAYA
bıyık ve sakal erkeklik hormonlarıyla sertleşir ilacın faydası olmaz

Ömer
02 Haziran 2015

Merhaba hocam bıyık ekimi dışında önerebileceğiniz bir yöntem var mı bıyıkların seyrekliğinin giderilmesi daha gür görülmesi için
Op.Dr.Atilla KAYA
🙁 yok

Hakan
26 Temmuz 2015

Hocam ben şeker hastasıyım biyik ekimi yapılan bilirmi
Op.Dr.Atilla KAYA
yapılabilir

Ahmet
02 Ağustos 2015

Ben 21 yaşındayım hocam ,Bıyığım seyrek sakalıma göre , Ekim yapılabilirmi ? Birde Ücret nekadar tutar ortalama ?
Op.Dr.Atilla KAYA
Evet yapabiliriz 1500 TL ödersiniz

Ertuğrul güven
12 Ağustos 2015

merhaba benim bıyığım sağ tarafı biraz daha gür sol tarafı ise seyrek bu yüzden ektirme düşünüyorum fakta buna neden olan şey bi taraf seyrek bitrafa gür
Op.Dr.Atilla KAYA
genetik yapınızdan kaynaklanıyor olabilir.

Mustafa
09 Mart 2016

İyi günler hocam bıyık bölgemde bir kaç yerde boşluk var buralara boyun bölgesinden alınan kıllarla takviye yapılabilirmi ücreti ne kadar olur bir ayrıca kıl alınan yerde her hangi bir çukurluk ciltte pürüz oluşurmu.
Op Dr Adil Altınsoy
ücretlere bu linkten bakabilirsiniz.http://www.ideaklinik.com/tedavi-ucretleri.html

Murat
04 Temmuz 2016

20 yaşındayım bıyığım seyrek birkeçyıl sonra düzleir mi? Bıyık ekiminin bir yaşı var mıdır.
Op DR Adil Altınsoy
21 yaşın bitiminde tamamlanır.21 yaşınızı tamamladıktan sonra hala eksikse ekim yaptırabilirsiniz

Ege
16 Nisan 2017

Hocam enseden alınan kökler yeniden cikiyor mu saç hep öyle mi kalıyor ense

admin
17 Nisan 2017

enseden kaç kök yada greft alınmışsa o kadar kök eksilir.yeniden çıkmaz.aralardan atlanarak alındığı için ensede herhangi birşey farkedilmez
Op.Dr.Atilla Kaya

Demir
18 Haziran 2017

Hocam sakalım kıvırcık, saçım ensem düz bıyığa yaptıracağım ekim saç tan yaptirirsam düz sakaldan yaptirirsam kıvırcık mı çıkar yoksa nerden alınırsa alınsın biyığın yapısına gore mi sekillenir.
Op.Dr.Atilla Kaya
donor alanda kıl hangi özellikte ise o özelliği gösterir

Berkay
21 Eylül 2017

Hocam Merhaba 23 yaşındayım sakalım gür, bıyıklarım tüy tüy çıkıyor ve bıyık bölgemin ortası boş, alt dudağımın altı ve çenemin üstüne gelen yerde boş. Ekim yaptırsam kaç kök gerekebilir ve enseden alınan kökler ne zaman eski halini alır saygılar
Op.Dr.Atilla Kaya
05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf önderin değerlendirelim

necatii
17 Kasım 2017

hocam merhabalar. 26 yaşındayım. sakallarım seyrek ve kıvırcık. ekim yaptırmak istiyorum, tedavi hakkında bilgi alabilir miyim, ücret maksimum nedir ?

admin
17 Kasım 2017

Murat ve neceti olarak yazmışsınız
25 yaşından sonra kendiliğinden değişmesi beklenmez,
ekim yapılabilir
ücret sizin sıkık beklentinize göre 1500-15000 TL arasında değişebilir
Op Dr Atilla Kaya

mert
01 Aralık 2017

hocam merhaba ben 33 yaşındayım çene kısmım daki sakallarım az dökülmeye başladı bunun daha çok dökülmesini istemiyorum ne yapmam gerekiyor ?
Op.Dr.Atilla Kaya
dökülme nedeni tespit edilmeli.dermatologa görünmelisin